Čo je to spinálna osteochondróza?

Osteochondróza je chronická patológia chrbtice, ktorej hlavnou príčinou sú degeneratívne zmeny medzistavcového disku. S progresiou ochorenia sa do patologického procesu zapájajú aj ďalšie štruktúry chrbtice - stavcové telá, medzistavcové kĺby, väzy atď.

Choroba postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Osteochondróza bola až donedávna považovaná za údel starších ľudí, ale nedávno sa zistil zvýšený výskyt tejto choroby u mladých ľudí. Ženy aj muži ochorejú rovnako často.

Prečo vzniká osteochondróza?

Aby sme lepšie pochopili, čo je osteochondróza, je potrebné stručne sa zaoberať príčinami a mechanizmom jej výskytu.

Tvorba patologických zmien pri osteochondróze chrbtice sa vyskytuje pomaly. Od začiatku patologického procesu v medzistavcovej chrupavke až po prejav prvých príznakov osteochondrózy často prechádzajú roky.

Príčiny osteochondrózy

Zdravie chrbtice je priamo ovplyvnené mnohými negatívnymi faktormi. Ak sa ich vplyv vykonáva po dlhú dobu, výsledkom je výskyt patologických zmien v štruktúrach chrbtice. A to prispieva k vzniku osteochondrózy.

Napríklad, čo je osteochondróza, je dobre známe ľuďom, ktorí vedú neaktívny životný štýl, ktorí majú nadváhu. K rozvoju tejto patológie môže viesť aj nadmerná fyzická aktivita, poranenia chrbta a krku, niektoré somatické ochorenia. A zhoršená dedičnosť a staroba sú priamymi faktormi vedúcimi k rozvoju degeneratívneho poškodenia chrupavkového tkaniva platničiek.

Ako sa vyvíja osteochondróza?

Mechanizmus vývoja (alebo patogenézy) osteochondrózy je stále kontroverzný a nedostatočne študovaný. Je veľmi pravdepodobné, že toto ochorenie vzniká na základe metabolických porúch, ktoré sa vyskytujú v štruktúrach chrbtice.

Pod vplyvom nepriaznivých faktorov dochádza často k nezvratným zmenám v chrupavkovom tkanive medzistavcovej platničky a následne k jej postupnej deštrukcii (alebo deštrukcii).

Patologický proces sa potom šíri aj do kostného tkaniva stavca s rozvojom jeho deformácie a nezvratnými zmenami v okolitých štruktúrach.

Vzhľad takýchto úprav v medzistavcovej platničke priamo závisí od jej anatomických nuancií:

 1. Chrupavkové tkanivo nemá vlastný systém zásobovania krvou. Jeho výživu zabezpečuje kostné tkanivo susedných stavcov. Preto pri poruchách prekrvenia v dôsledku nedostatočnej alebo naopak nadmernej fyzickej záťaže chrbtice trpí aj výživa chrupavky.
 2. V chrupavke tiež nie sú žiadne nervové vlákna. Následne pri funkčnom preťažení medzistavcovej platničky bude prenos nervového vzruchu, ktorý spúšťa aktiváciu metabolizmu, predčasný.
 3. Schopnosť samoliečenia (regenerácie) chrupavkového tkaniva medzistavcovej platničky je spomalená v dôsledku jej štrukturálnych vlastností.

Existujú aj ďalšie faktory, ktoré jednoznačne prispievajú k rozvoju degeneratívnych procesov v chrupavkovom tkanive medzistavcových platničiek a vzniku osteochondrózy.

Etapy patologických zmien

Na základe súčasných údajov o patogenéze tejto patológie možno podmienene rozlíšiť niekoľko štádií degeneratívneho procesu v medzistavcovej platničke. Etapy osteochondrózy chrbtice:

 1. Základné. Chrupavkové tkanivo disku pod mechanickým vplyvom prechádza štrukturálnymi zmenami – dochádza k jeho dysfunkcii. Charakterizované výskytom trhlín na povrchu disku, ktoré sa líšia veľkosťou a hĺbkou. Následne sa tieto trhliny premenia na výbežky (hernia).
 2. Stredne pokročilý. Je charakterizovaný výskytom nestability postihnutej oblasti chrbtice v dôsledku patologickej pohyblivosti stavcov. V tomto prípade je narušená jedna z hlavných funkcií chrbtice, ochranná. Nervové a cievne kmene, ktoré prebiehajú v jej kostných kanálikoch, sa stávajú zraniteľnými. Rozvíjajú sa živé klinické príznaky ochorenia.
 3. Konečný. Dochádza k náhrade postihnutého tkaniva chrupavky hrubším a hustejším vláknitým. Súčasne zmiznú intervertebrálne hernie. A patologická pohyblivosť stavcov je nahradená ostrým obmedzením ich pohyblivosti. Často dochádza k zúženiu miechového kanála s rozvojom prejavov kompresie segmentov miechy.

Preto je každé štádium ochorenia charakterizované prítomnosťou vlastných špecifických symptómov, ktoré nepochybne zohrávajú kľúčovú úlohu pri výbere metód liečby osteochondrózy.

Klinické prejavy

Známky osteochondrózy chrbtice sa objavujú ako zmeny v kostnom tkanive stavcov. Pacient sa nemusí dlho sťažovať.

Ochorenie je charakterizované chronickým priebehom, pričom fázy exacerbácie a remisie sa navzájom nahrádzajú.

Exacerbácia osteochondrózy sa často vyskytuje pod vplyvom provokujúcich faktorov: fyzické preťaženie, hypotermia, dlhodobé vystavenie nepohodlnej polohe, napríklad vo sne alebo v práci atď.

Existuje veľa príznakov tejto choroby, ktoré závisia od lokalizácie patologického procesu a závažnosti štrukturálnych zmien v chrupavkovom a kostnom tkanive. Všetky tieto príznaky možno zoskupiť do niekoľkých syndrómov. Pomerne často sa kombinujú.

radikulárny syndróm

Vyskytuje sa takmer u všetkých pacientov s osteochondrózou chrbtice. Pri výskyte tohto syndrómu zohráva úlohu kompresia (stlačenie) koreňov miechových nervov patologicky zmenenými štruktúrami chrbtice.

Hlavným znakom radikulárneho syndrómu je bolesť, ktorá je v značnom počte prípadov schopná šíriť sa (ožarovanie) v priebehu inervácie príslušného koreňa. Charakterizované vyžarovaním bolesti zhora nadol. Napríklad, ak je postihnutá bedrová oblasť, zadok bolí a dáva nohe.

Intenzita bolesti sa zvyšuje s otáčaním trupu alebo krku, fyzickou aktivitou. Pocity bolesti sú charakterizované ako rezanie, ťahanie, pečenie.

Spolu s bolestivým syndrómom sa v postihnutej oblasti často vyvíjajú príznaky porušenia citlivosti podľa typu jej zvýšenia (hyperestézia), ako aj poruchy citlivosti, necitlivosť.
Ak ochorenie progreduje a príčina kompresie nie je odstránená, potom je hyperestézia nahradená hypoestéziou (zníženie citlivosti), ktorá je často sprevádzaná príznakmi straty funkcie postihnutého miechového koreňa.

spinálny syndróm

Tento syndróm sa vyvíja v dôsledku kompresie miechy. Najčastejšou príčinou takejto kompresie je intervertebrálna kýla.

Zvyšuje sa pokles citlivosti, reakcie na teplotu a podnety bolesti. Postupná svalová slabosť sa vyvíja na končatinách aj trupe. Často sa tvoria paretické alebo paralytické symptómy.

Vegeta-vaskulárny syndróm

bolesť hlavy s osteochondrózou chrbtice

Tento syndróm sa najčastejšie vyvíja v cervikálnej a cervikotorakálnej lokalizácii spinálnej osteochondrózy.

Príčinou vaskulárnych porúch pri osteochondróze je reflexný kŕč alebo mechanické stlačenie veľkých ciev prechádzajúcich v kostných kanáloch chrbtice. V tomto prípade sa môžu vyvinúť rôzne symptómy, ktoré pripomínajú ischemickú poruchu krvného obehu mozgu alebo hlavných tepien končatín. To je často príčinou diagnostických chýb.

Okrem toho sa často vyvíjajú rôzne vegetatívne poruchy. Najvýraznejšie sú u žien (emocionálna labilita, poruchy spánku, menštruačné nepravidelnosti a pod. ).

viscerálny syndróm

Je charakterizovaný výskytom bolesti v projekcii srdca, orgánov gastrointestinálneho traktu atď. Často sú takíto pacienti dlhodobo a absolútne neúspešne liečení na akékoľvek somatické ochorenia.

Napríklad, ak je postihnutá oblasť hrudníka, môže sa objaviť bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa podobá bolestiam s angínou pectoris. Často dochádza k reflexnému pocitu srdcového tepu.

Diagnostické princípy

Okrem charakteristických symptómov zohrávajú dôležitú úlohu pri určovaní ochorenia a stagingu doplnkové vyšetrovacie metódy - RTG chrbtice, počítačová a magnetická nukleárna tomografia.

Podľa indikácií sa vykonávajú iné metódy, napríklad EEG, EKG, dopplerovské skenovanie krvných ciev atď.

Liečba osteochondrózy

röntgen chrbtice s osteochondrózou

Terapia osteochondrózy chrbtice je integrovaný prístup. Pri výbere jedného alebo druhého spôsobu liečby je potrebné posúdiť stupeň poškodenia štruktúr chrbtice, povahu a závažnosť klinických prejavov, ako aj štádium priebehu ochorenia (exacerbácia alebo remisia). .

Dôležitú úlohu pri liečbe osteochondrózy chrbtice zohrávajú aj preventívne opatrenia zamerané na zníženie frekvencie exacerbácií ochorenia a zachovanie štruktúry stavcov a medzistavcových platničiek.

Taktika počas exacerbácie

Dôležitou podmienkou liečby choroby počas tohto obdobia je vytvorenie zvyšku postihnutej oblasti chrbtice. Na tento účel je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku s použitím rôznych zariadení na vytvorenie nehybnosti postihnutého segmentu stavcov.

V niektorých prípadoch je potrebná hospitalizácia na neurologickom oddelení.

Lekárske ošetrenie

Na zníženie intenzity bolesti pri osteochondróze sú predpísané rôzne lieky:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • analgetikum;
 • svalové relaxanty.

Pri absencii účinku ich použitia je vhodné predpísať blokády inervácie postihnutej oblasti s použitím lokálnych anestetík.

Pri cervikálnej lokalizácii osteochondrózy sa často vyvíjajú obehové poruchy mozgu. Na zníženie takýchto prejavov sú predpísané lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny prietok krvi. Je tiež potrebné použiť symptomatické prostriedky - zmiernenie nevoľnosti a zvracania, zlepšenie vestibulárnych porúch atď.

Okrem toho je vhodné predpisovať vitamínové prípravky (najmä skupiny B), antioxidanty a niektoré ďalšie.

Fyzioterapeutické procedúry

fyzioterapia osteochondrózy chrbtice

Pri osteochondróze našla liečba fyzikálnymi faktormi široké uplatnenie. Počas exacerbácie aj vo fáze remisie ochorenia sa používajú rôzne metódy fyzioterapie:

 • V akútnom období sa používa ultrafialové ožarovanie, liečba elektromagnetickými poľami (UHF), diadynamický prúd atď.
 • Vo fáze remisie je predpísaná elektroforéza s rôznymi liekmi, induktotermia, ultrazvuk a rôzne druhy balneoterapie.

Taktika vo fáze remisie

Po ústupe akútnych prejavov ochorenia pokračuje liečba ochorenia. Účelom takejto terapie je znížiť frekvenciu exacerbácií a podporiť regeneráciu kostného a chrupavkového tkaniva chrbtice.

Medikamentózna liečba predpísaná pre akútnu fázu ochorenia pokračuje. Počas tohto obdobia sa môžu použiť chondroprotektory - prostriedky, ktoré zlepšujú stav chrupavky.

Okrem fyzioterapeutických metód sa používajú aj masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Masáž

masáž pri osteochondróze chrbtice

Hlavný účinok masáže je zameraný na zlepšenie krvného obehu v postihnutej oblasti a posilnenie svalového korzetu. Profesionálny výkon masážnych pohybov vám tiež umožňuje zmierniť svalové kŕče, ktoré zvyčajne sprevádzajú túto patológiu.

Masáž by preto mal vykonávať špeciálne vyškolený odborník, ktorý tento spôsob ošetrenia ovláda. Nesprávne alebo negramotne vykonaná masáž môže viesť k rozvoju komplikácií alebo exacerbácii ochorenia.

Terapeutické cvičenie (LFK)

Dávkované a špeciálne vybrané telesné cvičenia tvoria základ cvičebnej terapie. Komplex takýchto cvičení vyberá lekár individuálne pre každého pacienta. Princípom výberu cvičebnej terapie je zníženie fyzickej záťaže na postihnutú oblasť chrbtice.

Pôsobenie fyzioterapeutických cvičení je zamerané na zlepšenie prekrvenia a toku lymfy do postihnutej oblasti, posilnenie svalového tkaniva.

Tieto cvičenia by sa mali vykonávať každý deň. Zvyčajne sa najprv konajú individuálne alebo skupinové kurzy s inštruktorom, potom môže pacient vykonávať súbor cvičení nezávisle doma.

Prevencia exacerbácií

Preventívne opatrenia pri exacerbáciách osteochondrózy chrbtice sú zamerané na elimináciu všetkých provokujúcich faktorov:

 • Pri dlhom státí a sedení je potrebné sledovať správne držanie tela a držanie tela.
 • Pri dlhotrvajúcom statickom strese (napríklad pri práci na počítači) je užitočné robiť si pravidelné prestávky, počas ktorých by ste si mali urobiť rozcvičku alebo súbor cvikov odporúčaných lekárom.
 • Treba sa vyhnúť hypotermii.
 • Pri osteochondróze je dôležité správne spať, postarať sa o miesto na spanie - matrac a vankúš. V ideálnom prípade by mali byť ortopedické.
 • Povinné je zníženie nadmernej telesnej hmotnosti a včasná korekcia sprievodnej somatickej a endokrinnej patológie.

A keď sa objavia najmenšie príznaky ochorenia chrbtice, návštevu lekára by ste nemali odkladať. Koniec koncov, čím skôr sa začne liečba osteochondrózy chrbtice, tým lepšie budú jej výsledky.