Ako pochopiť, že máte osteochondrózu

kýla chrbtice pri osteochondróze

Mnohí pacienti nevedia, ako pochopiť, že máte osteochondrózu, ale zároveň si radi urobia takúto diagnózu pre seba. Medzitým môže byť veľa príčin bolesti chrbta, dolnej časti chrbta alebo krku. Môže ísť o zakrivenie chrbtice, narušenie vnútorných orgánov, nádory, infekcie, nestabilitu polohy tiel stavcov atď. Preto by ste nemali vykonávať samodiagnostiku. V prípade bolesti vyhľadajte lekársku pomoc.

Neexistuje žiadny spoľahlivý algoritmus, ako rozpoznať osteochondrózu bez špeciálnych vyšetrení. Existujú však určité klinické príznaky, ktoré umožňujú podozrenie na túto chorobu. Budeme o nich hovoriť v materiáli, ktorý vám bol venovaný. Medzitým vám odporúčame, aby ste sa oboznámili s mechanizmom vývoja osteochondrózy.

Degeneratívne dystrofické ochorenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek - to je to, čo sa vedecky nazýva osteochondróza. Ako sa vyvíja, vedie k dorzopatii, ktorá je komplikovaná dorzalgiou, ischiasom, ischiasom, ischiasom, lumbago a ďalšími syndrómami spojenými s poškodením rôznych tkanív.

Osteochondróza je dôsledkom udržiavania nesprávneho životného štýlu človeka. Prispievajúce faktory sú:

 • nadmerná telesná hmotnosť - každý kilogram vytvára dodatočné znehodnotenie a mechanické zaťaženie chrupavkového tkaniva medzistavcového disku;
 • sedavý životný štýl bez pravidelného cvičenia na svalovom ráme chrbta;
 • jesť veľké množstvo uhľohydrátov, rafinovaných potravín;
 • nosenie tesného, nepohodlného oblečenia a obuvi;
 • nesprávne držanie tela, zvyk nakláňať sa, hrbiť sa, nakláňať telo jedným alebo druhým smerom;
 • nesprávne nastavenie chodidla vo forme plochých chodidiel alebo konských nôh;
 • zakrivenie chrbtice;
 • sedavá práca alebo ťažká fyzická práca;
 • fajčenie a pitie alkoholických nápojov;
 • nedostatočná konzumácia čistej pitnej vody počas dňa.

Všetky tieto faktory spomaľujú mikrocirkuláciu krvi v kapilárnej sieti v hrúbke svalového tkaniva. Ukazuje sa, že nie je možné vykonať plnohodnotnú difúznu výmenu s chrupavkovými tkanivami medzistavcových diskov. Nemajú vlastný obehový systém. Takto sa spustí mechanizmus deštrukcie povrchu vláknitého prstenca (toto je vonkajší plášť disku). Vytvára ložisko vápenatých solí. Zabraňujú prijímaniu tekutiny zvonku. Preto vláknitý krúžok začne čerpať tekutinu z nucleus pulposus umiestneného vo vnútri. Toto želatínové teleso je zodpovedné za udržanie normálnej výšky a tvaru medzistavcovej platničky. Preto so stratou tekutiny nucleus pulposus stráca schopnosť udržiavať výšku disku. Vyvíja sa druhý stupeň osteochondrózy - výčnelok.

V treťom štádiu sa vláknitý krúžok pretrhne a časť pulposného jadra vyjde von. Toto je herniovaný disk. Tlačí na okolité mäkké tkanivá, vyvoláva zápalovú reakciu atď.

Štvrtou etapou osteochondrózy je sekvestrácia intervertebrálnej hernie. Časť pulposus nucleus sa oddelí alebo úplne vystúpi cez výslednú ruptúru vláknitého prstenca. Ak kýla vstúpi do dutiny miechového kanála, potom jej sekvestrácia vyžaduje núdzovú chirurgickú operáciu. V opačnom prípade môže človek zostať invalidný s paralýzou tela po zvyšok svojho života.

Ako vidíte, ide o veľmi závažné ochorenie, ktoré je potrebné diagnostikovať včas. Čím skôr sa začne komplexná liečba, tým vyššia je šanca na úplné obnovenie integrity medzistavcovej platničky a jej funkcií.

Keď sa objavia prvé príznaky osteochondrózy, môžete si dohodnúť stretnutie s vertebrológom alebo neurológom. Lekári vykonajú vyšetrenie a manuálne vyšetrenie. Ten stanoví presnú diagnózu a odporučí potrebné doplňujúce vyšetrenia. Po presnej diagnóze vám bude ponúknutá liečba.

Ako rozpoznať cervikálnu osteochondrózu

Ako pochopiť, že máte cervikálnu osteochondrózu, a nie myozitídu, a čo robiť ďalej? Pred rozpoznaním cervikálnej osteochondrózy musíte zozbierať anamnézu:

 1. keď sa objavia bolesti;
 2. aké činy vyvolávajú ich vzhľad;
 3. ako dávno bol prvý záchvat;
 4. existujú nejaké ďalšie klinické príznaky;
 5. ako je organizované miesto na spanie a prácu;
 6. aké zlé návyky existujú;
 7. miesto výkonu práce a profesie.

Ako pochopiť, že cervikálna osteochondróza podľa všetkých týchto informácií? V prvom rade je dôležité vedieť, že degeneratívne degeneratívne ochorenie medzistavcových platničiek sa vo forme bolesti, stuhnutosti pohybov, nadmerného namáhania svalov krku a goliera prejavuje len v počiatočnom štádiu. Potom sa k týmto znakom pridáva tenzná bolesť hlavy, závraty, poruchy sluchu a zraku, zvýšená únava, znížená duševná výkonnosť atď.

Charakteristickým znakom cervikálnej osteochondrózy je, že exacerbácia symptómov začína na konci pracovného dňa. A profesionálna činnosť pacienta je vo väčšine prípadov spojená s predĺženým statickým napätím svalov krčnej a golierovej zóny. Pri vyšetrení je bolesť pri palpácii tŕňových procesov stavcov, nadmerné svalové napätie a zvýšená bolesť pri pokuse o otočenie hlavy.

Pred rozpoznaním osteochondrózy krčnej oblasti lekár odporúča, aby pacient urobil röntgen. Zobrazuje zmenšené priestory medzi telami stavcov. To naznačuje, že sa vyvíja výčnelok. Skúsený vertebrológ dokáže pomocou röntgenového obrazu vylúčiť nestabilitu polohy tiel stavcov, ich subluxácie, retrolistézu, antelistézu, deštrukciu medzistavcových kĺbov a množstvo ďalších závažných patológií. Ak toto vyšetrenie nestačí, potom sa odporúča urobiť MRI alebo CT vyšetrenie. Ak máte podozrenie na vývoj syndrómu zadnej vertebrálnej artérie, odporúča sa vykonať ultrazvukové vyšetrenie ciev krku a hlavy.

Ako rozpoznať osteochondrózu hrudnej oblasti

Pred rozpoznaním hrudnej osteochondrózy je potrebné vylúčiť možnosť vzniku patológií vnútorných orgánov, ako je srdce, koronárny obehový systém, pľúca, pleura, priedušky atď. Zvážte, ako rozpoznať osteochondrózu hrudnej oblasti:

 • najdôležitejšou diagnostickou technikou je palpácia, ak je bolesť určená výlučne tŕňovými výbežkami stavcov a v oblasti paravertebrálnych svalov nie je vylúčená degeneratívna deštrukcia chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek;
 • pohyblivosť je obmedzená a akékoľvek otáčky a sklony tela zvyšujú bolesť;
 • záchvat bolesti bol vyvolaný fyzickou námahou, hypotermiou alebo psychickými stresovými faktormi;
 • hlboké dýchanie nezhoršuje bolesť.

Je veľmi dôležité vedieť, ako porozumieť srdcu alebo osteochondróze, pretože akútna bolesť na hrudníku nie je nezvyčajným prekurzorom infarktu myokardu. A v tomto stave by mala byť pacientovi okamžite poskytnutá kardiologická starostlivosť.

Ak teda počas záchvatu bolesti pocítite úzkosť, paniku a strach zo smrti, potom je to 90% pravdepodobnosť srdcového infarktu a musíte urýchlene zavolať sanitku. Ak existuje tonometer, musíte merať krvný tlak a počítať pulz. Keď sa pulz spomalí na bradykardiu (menej ako 50 úderov za minútu) a pri zvýšení krvného tlaku o 20–40 mm Hg nad vekovú normu, je potrebné predpokladať aj záchvat nestabilnej anginy pectoris s možným prechodom do infarktu myokardu .

Nemali by ste hľadať informácie o tom, ako pochopiť bolesť srdca alebo osteochondrózu, je oveľa produktívnejšie vyhľadať lekársku pomoc. Dokonca aj najbežnejšie EKG odobraté na pohotovostnom oddelení nemocnice ukáže, čo spôsobuje syndróm bolesti: srdce alebo chrbtica. Nezávisle sa môžete spoľahnúť iba na pocity počas palpácie. Pri poškodení srdcového svalu palpácia tŕňových výbežkov stavcov spravidla nespôsobuje nepríjemné pocity. Zároveň však existujú také klinické príznaky osteochondrózy, ako je dýchavičnosť, pocit nedostatku vzduchu, bledosť kože, pocit studeného lepkavého potu na koži, cyanóza nasolabiálneho trojuholníka a silná svalová slabosť.

Ako rozpoznať osteochondrózu bedrového kĺbu

Docela akútna je otázka, ako pochopiť, že osteochondróza bedrovej oblasti spôsobuje silnú bolesť. Okrem toho pri porážke niektorých párových radikulárnych nervov, ako aj nervových plexusov, sa vyskytujú klinické príznaky, ktoré sa podobajú ochoreniam gastrointestinálneho traktu a močového systému. Ide o zápchu, hnačku, časté močenie atď.

Ako pochopiť, že osteochondróza chrbta spôsobuje bolesť a všetky ostatné klinické príznaky:

 • žiadne zvýšenie telesnej teploty;
 • žiadna nevoľnosť a vracanie;
 • jazyk nie je pokrytý bielym alebo žltým povlakom;
 • pri močení sa farba moču nelíši od normálu;
 • pri vyprázdňovaní čriev nie sú žiadne tenesmy a iné pocity bolesti;
 • vo výkaloch nie je prímes krvi ani hlienu.

Na vylúčenie patológie obličiek sa vykoná test na symptóm Pasternatského. Pacient sa postaví vzpriamene chrbtom k lekárovi. Lekár hranou dlane zľahka narazí na hranu dolného rebrového oblúka. Ak sa vyskytne bolesť, potom je vysoká pravdepodobnosť, že bolesť v dolnej časti chrbta je spojená s poškodením obličiek a močovodov.

Ako rozpoznať osteochondrózu bedrovej oblasti nepriamymi znakmi:

 • pri akomkoľvek pohybe sa bolesť prudko zvyšuje;
 • exacerbácia stavu začína po závažnej fyzickej námahe, zdvíhaní ťažkých bremien, hypotermii alebo prehriatí tela;
 • cíti sa stuhnutosť pohybov, často je spojená so svalovou slabosťou;
 • svaly v bedrovej oblasti sú ostro napäté, bolestivé pri palpácii;
 • bolesť sa môže šíriť pozdĺž veľkých nervov, napríklad v oblasti slabín, na prednej brušnej stene, pozdĺž dolných končatín;
 • v pokoji bolestivý syndróm rýchlo zmizne.

Keď sa objavia charakteristické príznaky osteochondrózy, je dôležité čo najskôr kontaktovať neurológov alebo vertebrológov. Iba skúsený lekár môže vylúčiť možnosť posunu stavcov, herniácie disku, spinálnej stenózy a iných nebezpečných patológií, ktoré si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Čo robiť s bolesťou z osteochondrózy

Zistili sme, ako pochopiť, že bolesti vznikajú z osteochondrózy. Práve teraz je to dôležitá informácia. Musíte vedieť, ako sa správne správať a čo robiť, aby ste sa zbavili takejto choroby.

Degeneratívne degeneratívne ochorenie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek samo od seba nezmizne. Je to spôsobené viacerými faktormi. V prvom rade dochádza k kalcifikácii povrchu vláknitého prstenca, v dôsledku čoho stráca schopnosť absorbovať tekutinu vylučovanú pracovnými svalmi. Po druhé, v procese znižovania výšky medzistavcových platničiek dochádza k sekundárnej kontrakcii väzov a šliach. Nebude možné samostatne obnoviť výšku medzistavcových priestorov potrebnú na narovnanie platničiek.