Osteochondróza hrudnej oblasti

Hrudná chrbtica má zvláštnosť - spájajú sa s ňou rebrá. Vďaka tomu je menej pohyblivý ako krk a spodná časť chrbta. V dôsledku toho sa osteochondróza v hrudnej oblasti vyvíja menej často, podľa zásady: "menej pohyblivosti - menšie opotrebenie. "Vyvíja sa však menej často - to neznamená, že tečie ľahšie. A skutočne je. Ide o bolesť na hrudníku. Keďže zóna bolesti hrudnej chrbtice sa zhoduje so zónou srdca, symptómy sa často zamieňajú s angínou pectoris alebo infarktom myokardu. Niet divu, že o hrudnej osteochondróze hovoria, že je to „chameleón". Môže totiž predstierať nielen ochorenie srdca, ale aj pľúc, pečene, žalúdka, žlčníka či pankreasu. A tu sa nemôžete pomýliť a prehliadnuť srdcový infarkt alebo inú vážnu chorobu, napríklad patológiu mliečnych žliaz u žien. Takéto chyby sú drahé, aj keď to nakoniec vyjde. Koniec koncov, to môže človeka „dohnať" do silného stresu. Preto je veľmi dôležité nájsť skúseného a znalého lekára, ktorý všetko pochopí a rozlíši príznaky hrudnej osteochondrózy od iných patológií. Symptómy osteochondrózy hrudnej oblasti sú zvyčajne rozdelené do dvoch kategórií - radikulárne a reflexné.

Radikulárne symptómy

Vznikajú pôsobením na nervy vychádzajúce z chrbtice.

miechové nervy

miechové nervy

Z chrbtice vychádza veľa nervov. Nazývajú sa miechové nervy. Každý takýto nerv sa postupne rozvetvuje a sleduje určitú oblasť tela s jasne definovanými hranicami. Táto oblasť sa nazýva zóna segmentálnej inervácie. Každý stavec, disk, nerv a zóna sú očíslované presne podľa seba. Ak je postihnutý nerv, príznaky sa objavia v zóne segmentálnej inervácie zodpovedajúcej tomuto nervu, a nie hocikde - na ľubovoľnom mieste.

Radikálne príznaky zahŕňajú:

 • Zníženie alebo strata reflexov;
 • Porušenie citlivosti;
 • svalová slabosť;
 • Bolesť v jadre.

Zóny inervácie hrudných segmentov

Osteochondróza D1–D2- spôsobuje bolesť v ramene, kľúčnej kosti a podpazuší.

zóny inervácie hrudných segmentov

Osteochondróza D3–D6- Spôsobuje bolesť, pásový charakter v hornej časti hrudníka. Simuluje bolesť v srdci, záchvat angíny pectoris. U žien spôsobuje bolesť v mliečnych žľazách.

Osteochondróza D7–D8- spôsobuje bolesť pletenca na úrovni solárneho plexu. Simuluje bolesť žalúdka, pečene, žlčníka alebo pankreasu. Znižuje reflexy hornej časti brucha.

Osteochondróza D9–D10- spôsobuje bolesť v hypochondriu a hornej časti brucha. Niekedy napodobňuje takzvané „akútne" brucho – ostrú bolesť brucha. Znižuje stredné brušné reflexy.

Osteochondróza D11–D12- spôsobuje bolesť v oblasti slabín. Simuluje bolesť pri ženských ochoreniach, apendicitíde, črevných ochoreniach. Znižuje reflexy v dolnej časti brucha.

Reflexné príznaky

Na rozdiel od radikulárnych, reflexné symptómy nemajú jasné hranice. Môžu to byť: sťažené dýchanie, nedostatok vzduchu, bolesť pri nádychu-výdychu, zimnica a „husia koža" na koži, medzirebrové neuralgie, bolesti pletencov na hrudníku. Často sa zaznamenáva dyspepsia - zhoršuje sa chuť do jedla, objavuje sa nevoľnosť, pálenie záhy, nadúvanie, poruchy stolice. Kvôli bolesti dochádza k narušeniu spánku, nespavosti a pocitu, že ste sa nevyspali. Je ťažké sa pohybovať, najmä ráno. Koordinácia pohybov je narušená - to sa prejavuje v chôdzi. Všeobecná slabosť, slabosť. Porušenia v sexuálnej oblasti. Podráždenosť. Rýchla únavnosť. Existujú rôzne druhy bolesti. Tlakové bolesti v hrudníku. Bolesť medzi lopatkami. Bolesť v hypochondriu. Bolesť pri zdvíhaní rúk. Bolesť pri ohýbaní alebo pri pokuse o narovnanie. Bolesť medzi lopatkami. Vo všeobecnosti možno bolesť pri osteochondróze hrudnej oblasti rozdeliť na dva typy.

Dorsalgia- stredne výrazná dlhotrvajúca bolesť chrbta a hrudníka s obdobiami zosilnenia a útlmu.

Dorsago- akútna bolesť "lumbago" v tejto oblasti.

 • Príznaky osteochondrózy hrudnej oblasti závisia od štádia osteochondrózy.
 • Zhoršuje ich hrbenie alebo pokus o narovnanie.
 • Symptómy sa často objavujú po 35-45 rokoch.
 • Vyskytuje sa asi 3-krát častejšie u žien ako u mužov.

Samozrejme ste si všimli, že radikulárne symptómy sú jasne definované a reflexné symptómy sú veľmi rozmazané a nešpecifické. A ako viete, všetko, čo nemá jasné definície, slúži ako vhodná zásterka pre profesionálnu bezmocnosť. Týka sa to okrem iného reflexných symptómov a takého obľúbeného pojmu medzi lekármi ako „zmeny súvisiace s vekom". Mnohí z vás určite poznajú situáciu, keď lekár vysvetlil problém „reflexnými" alebo „vekovo podmienenými" procesmi. Väčšina ľudí v takýchto chvíľach oprávnene verí, že lekár jednoducho nevie prísť na to, čo sa deje, a snaží sa zakryť svoju neschopnosť v hmle týchto „kúzelných slov".

Kedysi bola populárna veta: "Každá nehoda má meno, priezvisko a funkciu. "Každá choroba má svoje vlastné jedinečné príznaky. A povinnosťou lekára je poznať ich jasne. A potom už nebude potrebné vpúšťať hmlu a obviňovať zo všetkého osteochondrózu hrudnej oblasti. Teraz už chápete, aké dôležité je nájsť skúseného a erudovaného lekára. Od toho bude závisieť tak správna diagnóza, ako aj dobré výsledky liečby.

Diagnóza je kľúčom k správnej liečbe

K dnešnému dňu existuje množstvo moderných metód hardvérovej diagnostiky osteochondrózy. Najpresnejšie z nich sú MRI a CT. Hlavnou metódou je však stále klinická diagnostika - to je, keď skúsený lekár porovnáva údaje z najmenej troch zdrojov - zo sťažností pacientov, výsledkov MRI a symptómov, ktoré odhalil počas vyšetrenia. To vám umožní urobiť čo najpresnejšiu diagnózu a vytvoriť efektívny individuálny liečebný program.

Liečba

Ako viete, osteochondróza je skutočnou „spleťou" symptómov, ktorých rozlúštením vám lekár ušetrí bolesť a úzkosť. Ale nie je možné odstrániť zmeny na stavcoch a diskoch. Preto treba správne chápať slová "liečba osteochondrózy". Ak máte záujem o odstránenie bolesti a iného utrpenia, potom áno - je to celkom možné. A ak vediete akademickú diskusiu na tému návratu stavcov a platničiek do ich pôvodného vzhľadu, „ako novonarodené dieťa", potom nie, minulosť sa nedá vrátiť. Musíte byť realisti a potom nenaletíte na návnadu podvodníkov.

Nenaleťte na návnadu podvodníkov!

Nie je možné vrátiť stavcom a diskom ich pôvodný vzhľad!

Aká je hlavná metóda liečby?

Mäkká manuálna terapia je hlavným typom liečby osteochondrózy hrudnej oblasti. Je to ako antibiotikum na zápal pľúc – bez neho sa nezaobídete. Ostatné typy - masáže, lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia - sú pomocné.

Ako prebieha jemná manuálna terapia?

Výživa platničiek priamo súvisí so svalmi obklopujúcimi chrbticu. Okrem toho sú samotné chrbtové svaly jednou zo základných príčin bolesti pri osteochondróze hrudnej oblasti. Mäkká manuálna terapia je špeciálna metóda, ktorá umožňuje vrátiť svalom ich prirodzenú fyziológiu, odstrániť kŕče, svalové svorky a zlepšiť výživu platničiek.

Medzistavcové platničky sú jedinou časťou tela, ktorá nemá cievy a je vyživovaná správnou činnosťou svalov.

Okrem toho pri liečbe pomocou rúk chiropraktik:

 • odstráňte záťaž z postihnutých stavcov a diskov a správne ju rozdeľte;
 • uvoľniť svaly a pomôcť im vrátiť sa do normálu;

Týmto:

 • zachrániť pacienta pred svorkami;
 • zlepšiť výkon disku;
 • obnoviť motorické funkcie tela;
 • normalizuje krvný obeh.

Manuálny náraz mobilizuje vnútorné sily tela a spúšťa samoliečebné mechanizmy.

Liečba je absolútne bezpečná.

Prevencia

Aby ste sa vyhli relapsom, vytvorte si pohodlné podmienky na spánok a prácu. Sledujte svoju váhu a správnu výživu. Udržujte svoju fyzickú aktivitu. Ale hlavné je nezanedbávať svoje zdravie a nešetriť na ňom. Nenechajte veci ísť samé od seba. Po uzdravení skúste raz za tri až šesť mesiacov urobiť aspoň jedno udržiavacie sedenie jemnej manuálnej terapie – znížite tým rizikové faktory. Nezabudnite, zanedbaná osteochondróza vedie ku komplikáciám - výčnelku a herniácii disku. Pamätajte: v prvom rade potrebujete svoje zdravie!

Bežiaca osteochondróza vedie ku komplikáciám - výčnelku a herniácii disku.