Osteochondróza hrudnej chrbtice: príznaky a liečba

príznaky hrudnej osteochondrózy

Osteochondróza hrudnej chrbtice- Ide o degeneratívno-dystrofický proces v hrudnej chrbtici, v dôsledku ktorého dochádza k patologickým zmenám v kostnom a chrupavkovom tkanive chrbtice, dochádza k deštrukcii medzistavcových platničiek, kĺbov a väzov chrbtice.

Prejavy osteochondrózy v hrudnej chrbtici zvyčajne nie sú také akútne ako pri cervikálnej alebo bedrovej osteochondróze. Faktom je, že hrudná chrbtica je menej pohyblivá a kĺby stavcov, rebier a hrudnej kosti tvoria pomerne pevnú štruktúru, ktorá je menej náchylná na zranenia v dôsledku vonkajších vplyvov. Preto je oveľa menej pravdepodobné, že klinické prejavy tohto ochorenia privedú pacienta k lekárovi a v dôsledku toho sa zdá, že tento typ osteochondrózy je menej bežný. Ale nie je. Takmer u každého, kto je povahou svojej práce nútený roky nepretržite sedieť pri stole alebo šoférovať auto, dochádza k zmenám chrbtice. A za prítomnosti rizikových faktorov (zlé držanie tela, skolióza, zranenia, slabé chrbtové svaly) je hrudná osteochondróza prakticky nevyhnutná.

Príčiny osteochondrózy hrudnej chrbtice

Príčinou bolestivých syndrómov pri osteochondróze hrudnej oblasti, ako aj pri iných typoch osteochondrózy, sú patologické zmeny na medzistavcových platničkách (rednutie platničky v dôsledku degenerácie nucleus pulposus, protrúzia; medzistavcová hernia) a kĺboch medzistavcových platničiek. chrbtice (deštrukcia chrupavkových povrchov, tvorba osteofytov).

V dôsledku týchto zmien dochádza k útlmu radikulárnych štruktúr miechových nervov (radikulopatia), stlačeniu miechy (hrudná kompresívna myelopatia), poškodeniu miechy v dôsledku zhoršeného zásobovania krvou v dôsledku upnutia, zúženiu prívodných tepien. a žily (kompresívno-vaskulárna myeloischémia).

Príznaky osteochondrózy hrudnej chrbtice

Hlavné príznaky osteochondrózy hrudnej chrbtice sú nasledovné:

 • bolesť na hrudníku, zhoršená dlhodobým pobytom v jednej polohe a počas fyzickej námahy;
 • tupá bolesť v medzilopatkovom priestore;
 • bolesť pri zdvíhaní pravej alebo ľavej ruky;
 • bolestivosť so šikmými pohybmi tela, s rotačnými pohybmi hornej časti tela;
 • zvýšená bolesť s hlbokým nádychom a výdychom;
 • bolesť v medzirebrových priestoroch, ktoré sa objavujú pri chôdzi;
 • pocit stláčania hrudníka alebo chrbta (akoby s obručou);

Príznaky hrudnej osteochondrózy môžu byť tiež:

 • pocit plazenia po celom tele, znecitlivenie určitých oblastí pokožky;
 • svrbenie, pálenie a chlad dolných končatín;
 • zvýšená krehkosť nechtov a olupovanie kože (príznak vaskulárnych porúch);
 • bezpríčinné poruchy tráviaceho traktu: zápcha, hnačka, plynatosť, nevoľnosť.

Príznaky osteochondrózy hrudnej chrbtice sú často veľmi podobné príznakom iných ochorení - najmä angíny pectoris, infarktu myokardu, žalúdočných ochorení, zápalu pľúc. Preto je veľmi dôležité vykonávať diferenciálnu diagnostiku pomocou ďalších inštrumentálnych a laboratórnych metód vyšetrenia.

Dorsago a dorsalgia ako prejavy osteochondrózy hrudnej chrbtice

Príznaky osteochondrózy hrudnej oblasti závisia od stupňa zmien a ich lokalizácie v chrbtici. Hrudná osteochondróza je charakterizovaná dvoma vertebrálnymi syndrómami - dorsago a dorsalgia.

Dorsagoje náhla ostrá bolesť v hrudnej chrbtici. Zvyčajne sa pozoruje u ľudí, ktorých práca je spojená s dlhodobým sedením v jednej polohe, v nepohodlnej polohe, vykonávaním monotónnej monotónnej práce. Záchvat dorsaga ("hrudné lumbago") je akútny záchvat bolesti "dýky" medzi lopatkami. Počas útoku sú svaly také napäté, že môže byť dokonca ťažké dýchať. V tomto prípade sa bolesť v hrudnej chrbtici môže šíriť ako medzirebrová neuralgia (pozdĺž rebier) smerom k hrudnej kosti, niekedy až k lopatke. Tieto príznaky sú podobné ako pri infarkte myokardu. Ale na rozdiel od infarktu myokardu v dorsagu je elektrokardiogram pacienta v rámci vekovej normy a užívanie nitroglycerínu alebo iných podobných liekov nevedie k zlepšeniu stavu. Okrem toho sa bolesť zintenzívňuje pri rotačných pohyboch hornej časti tela a palpácia (palpácia) hrudnej chrbtice u pacientov s osteochondrózou môže spôsobiť bolesť v mieste výstupu miechového nervu (nervový koreň).

Dorsalgiazačína postupne, nepostrehnuteľne a trvá dva až tri týždne. Charakteristická je neostro výrazná bolesť v postihnutej chrbtici a rôzne nepríjemnosti. Bolesť sa zhoršuje hlbokým dýchaním a nakláňaním sa dopredu alebo do strany. Zisťuje sa svalové napätie a obmedzenie rozsahu pohybu v cervikotorakálnej (horná dorzalgia) alebo bedrovo-hrudnej oblasti (dolná dorzalgia). Veľmi výrazný je aj svalový kŕč, takže pacienti majú aj pocit nedostatku vzduchu. Nepríjemné pocity sa zhoršujú nakláňaním trupu do strán a dopredu, čo obmedzuje akýkoľvek pohyb v priľahlých úsekoch chrbtice. Bolesti sa väčšinou zhoršujú v noci, po prebudení bolesť sama prejde krátkou prechádzkou. Bolesť sa zhoršuje hlbokým dýchaním, predĺženou nútenou polohou tela.

Prideliť: hornú dorzalgiu, sprevádzanú bolesťou v cervikotorakálnej oblasti a dolnú dorzalgiu, pri ktorej sú bolesti v torakolumbálnej oblasti. Dorsalgia môže trvať až 3 týždne.

Tento typ dorzalgie je potrebné odlíšiť od zápalu pľúc, ktorý má tiež podobné príznaky, ale sú doplnené pľúcnymi príznakmi: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka.

Ďalšie znaky príznakov osteochondrózy hrudnej chrbtice

Pri osteochondróze hrudnej oblasti sa často pozoruje gastrologický syndróm, ktorý je často definovaný ako ochorenie gastrointestinálneho traktu. Hlavnou sťažnosťou pacientov, ktorí sa často obracajú na gastroenterológa, je bolesť v epigastrickej oblasti, ktorá sa spravidla zvyšuje popoludní po fyzickej práci a ustupuje (alebo úplne zmizne) po dobrom nočnom odpočinku. Jeho vzhľad a intenzifikácia prakticky nesúvisia so sezónnosťou (ako je známe, u skutočných pacientov s gastritídou, peptickým vredom, zriedkavými jesennými a jarnými prechodmi bez závažných exacerbácií), kvalitou potravín a stravou. Tieto znaky prejavu syndrómu pomáhajú stanoviť správnu diagnózu.

Pri osteochondróze trpia medzistavcové platničky na úrovni 7. -11. stavca, bolesť - buď silná, záchvatovitá, alebo tupá, boľavá - sa šíri do pravého hypochondria. Počas záchvatu pacienti často prichádzajú do nemocnice s rôznymi diagnózami: akútna kalkulózna cholecystitída, prolaps obličiek, pankreatitída, kolitída, urolitiáza. A len na základe podrobného lekárskeho vyšetrenia je možné stanoviť správnu diagnózu -osteochondróza hrudnej chrbtice.

Cievne poruchy spôsobené osteochondrózou je možné podozrievať, ak sa koža bez zjavného dôvodu odlupuje, nechty sú veľmi krehké a nohy sú často chladné.

Často je osteochondróza hrudnej chrbtice komplikovaná interkostálnou neuralgiou. Bolesť pozdĺž rebier siaha až do hrudnej kosti. Akýkoľvek pohyb zvyšuje nepohodlie, vrátane kašľa, kýchania, dokonca aj vdýchnutia. Občas môže byť bolesť pociťovaná aj v prednej brušnej stene. Záchvat interkostálnej neuralgie spôsobený hrudnou osteochondrózou môže trvať niekoľko hodín až niekoľko týždňov. Bez liečby môže prejsť, no neskôr dochádza k dlhodobým recidívam. Provokačnými faktormi takéhoto záchvatu medzirebrovej neuralgie môžu byť zdvíhanie závažia, predĺžené nepohodlné držanie tela, hypotermia, prechladnutie a stres.

Čo je to hrudná osteochondróza? Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?

O príčinách a príznakochosteochondróza hrudnej oblastichrbticu a nové metódy liečby hovorí odborný lekár a profesor.

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice

Lekárska liečba osteochondrózy

Pri osteochondróze hrudnej chrbtice sa na zmiernenie bolesti vykonáva zvyčajná symptomatická liečba: NSAID, analgetiká, ako aj anestetické masti a gély. V prípade potreby sú predpísané svalové relaxanciá, antidepresíva.

V akomkoľvek štádiu osteochondrózy liečba zahŕňa vymenovanie chondroprotektorov (lieky, ktoré obnovujú tkanivo chrupavky), vitamínov a minerálov (na zvýšenie pevnosti väzov a obnovenie štruktúry kostného tkaniva).

Lieková terapia by sa mala kombinovať s inými spôsobmi liečby:

 • gymnastika pre hrudnú osteochondrózu (vykonávaná denne niekoľkokrát denne);
 • fyzioterapia;
 • masáž;
 • cvičebná terapia;
 • akupresúra (hmatový účinok na akupunktúrne body, ktorý má vzrušujúci a upokojujúci účinok na telo)
 • akupunktúra (alebo akupunktúra) - zavedenie špeciálnych ihiel na terapeutické účely do biologicky aktívnych bodov.

Akupresúra a akupunktúra vedú k zníženiu bolesti, normalizujú krvný tlak, stimulujú imunitný systém.

Cvičebná terapia pri osteochondróze hrudnej oblasti je zameraná na posilnenie chrbtových svalov, svalov ramenného pletenca a dýchacích svalov, obnovenie fyziologických kriviek chrbtice a formovanie správneho držania tela.

Masáž pomáha zmierniť svalovú hypertonicitu, bolesť, zlepšuje prekrvenie paravertebrálnych tkanív a výživu chrupaviek. Masáž v kombinácii s cvičebnou terapiou hrudnej osteochondrózy poskytuje maximálny pozitívny účinok.

Veľmi dobré výsledky pri liečbe osteochondrózy hrudnej chrbtice ukázali terapeutickú náplasť.

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice náplasťou

liečba osteochondrózy náplasťou

Lieky predpísané pri liečbe osteochondrózy chrbtice, ako sú NSAID, svalové relaxanciá atď. , Pri dlhodobom používaní môžu poškodiť telo. A v prítomnosti určitých ochorení gastrointestinálneho traktu sú mnohé z týchto liekov vo všeobecnosti kontraindikované.

Na minimalizáciu vedľajších účinkov liekov a zvýšenie účinnosti liečby osteochondrózy pomáha liek novej generácie - terapeutická analgetická protizápalová náplasť.

Lekárska náplasť preukázala vysokú účinnosť pri liečbe rôznych ochorení chrbtice, vrátane liečby osteochondrózy hrudnej oblasti. Umožňuje vám zmierniť bolesť a zápal, zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, znížiť dávku liekov proti bolesti a protizápalových liekov.

Na zmiernenie akútnych symptómov pri liečbe hrudnej osteochondrózy chrbtice sa od 3 do 5 dní používa lekárska náplasť. Trvanie liečby - od 9 dní. Zvyčajne sa lekársku náplasť odporúča používať ráno po dobu 12 hodín, ale je možné ju aplikovať aj na noc.

Vysoká účinnosť, jedinečné zloženie, dlhodobý (až 12 hodín! ) terapeutický účinok, jednoduchosť použitia a dostupná cena robia z náplasti voľbu pri liečbe osteochondrózy hrudnej chrbtice.