Prečo bolí chrbát v oblasti lopatiek?

Ľudia spájajú bolesť chrbta v oblasti lopatiek so stavom chrbtice. Ale bolesť v hornej časti chrbta sa niekedy vyskytuje v dôsledku ochorení srdca, cievneho a dýchacieho systému, epigastrického. Bolesť klame, je lokalizovaná na jednom mieste, napríklad v hrudníku, a môže vyžarovať do chrbta, preto si ľudia myslia, že bolí v chrbtici. Počúvaním pocitov, poznaním povahy bolesti, možných symptómov sa môžete pokúsiť rozlíšiť medzi ochorením chrbtice a mediastínom. Aby ste to urobili, musíte vedieť, aké choroby dávajú bolesti chrbta.

vyšetrenie chrbta na bolesť lopatiek

Formuláre

Bolesť chrbta medzi lopatkami je prirodzene:

 • Akútna forma - je cítiť na vzostupe, časom sa stáva silnou, prechádza dostatočne rýchlo;
 • Chronická - bolestivá bolesť, dlho sa obáva, neprestáva, kým sa neprijmú nápravné opatrenia.

Bolesť sa môže objaviť po športe, alebo keď je človek dlhší čas v nútenej polohe, napríklad spí bez vankúša. Bolesť akejkoľvek povahy: silná bolesť, bolesti, tupá bolesť medzi lopatkami nie je choroba, ale príznak nejakého ochorenia. Preto sa pred začatím akejkoľvek liečby odporúča zistiť príčiny bolesti chrbta medzi lopatkami.

Netreba hneď behať po tabletky, najskôr treba navštíviť lekára. Špecialista posúdi povahu bolesti, stanoví diagnózu a pomôže odpovedať na otázku, prečo chrbát bolí medzi lopatkami. Nestojí za to prebývať na poraneniach chrbtice, pretože ak človek spadne, potom je príčina bolesti chrbtice medzi lopatkami jasná. A keď sa pacient sťažuje na bolesti neznámej etiológie, lekár spojí tieto ochorenia s medzistavcovou chrbticou.

S herniou

Intervertebrálna hernia je zriedkavo lokalizovaná v hrudnej chrbtici. Tento segment chrbtice nenesie veľké zaťaženie. Ale stále to niekedy bolí v chrbtici medzi lopatkami práve z tohto dôvodu. Ak chcete vylúčiť takúto možnosť, stojí za to kontaktovať neurológa a urobiť výskum - CT, MRI.

Pri herniách dochádza k procesu patológie medzi stavcami - časť disku vyčnieva a zviera nervy.

Disk praskne, narazí do neho jadro, ktoré je tlmičom nárazov, pretože váha je teraz nesprávne rozložená a nervy sú zranené, sú bolesti chrbta v oblasti lopatiek. Ak sa táto patológia zistí počas vyšetrenia, liečba sa uskutoční nesteroidnými protizápalovými liekmi. Lekár predpíše cvičebnú terapiu, fyzioterapiu. Ak je kýla veľká a nedá sa vyliečiť, potom je indikovaná operácia.

Charakteristickým znakom bolesti v prietrži bude silná bolesť na rovnakom mieste s ožiarením do hrudníka, ako keby srdce pichalo. Ak sa liečba nevykonáva dlhší čas, dochádza k zakriveniu, paréze nôh, nerovnováhe v panvových orgánoch. Okrem toho pacienta prenasleduje neustála chronická bolesť medzi lopatkami v chrbte.

Podchladenie miechových svalov a prepätie

Často môžete počuť, že pacient mal "lumbago". Je to symptóm alebo patologický stav, nie choroba. Ak sa však vyskytne "lumbago", potom to naznačuje riziko vzniku osteochondrózy, skoliózy, hernie. Takúto bolesť chrbta v oblasti lopatiek pociťujú ľudia, ktorí pracujú bez zmeny polohy tela niekoľko hodín denne.

Rizikovou skupinou sú zástupcovia profesií: administratívni pracovníci, krajčírky, zubári, vodiči, chirurgovia. Práca spojená s núteným držaním tela, ktorá je kombinovaná s hypotermiou - prievan alebo klimatizácia, reaguje na svaly a chrbticu, dochádza k bolestiam v chrbtici. Liečba sa vykonáva nesteroidnými liekmi, masťami, masážami. Ľuďom, ktorí majú takéto stavy, sa zobrazujú preventívne opatrenia:

 • Pravidelné masážne kurzy;
 • Jóga alebo cvičebná terapia;
 • Vyhnite sa podchladeniu a prievanu;
 • Chodiť častejšie.

Prostredníctvom metód prevencie sa možno vyhnúť nepríjemným symptómom spojeným s lumbago.

So skoliózou

Skolióza je veľmi časté ochorenie. Štatistiky hovoria, že týmto ochorením trpí 60 % zo sto ľudí. Hrudná oblasť sa podieľa na skolióze častejšie. Príčiny skoliózy:

 • Vrodené patológie spojené s vývojom kostrového systému, väzivového aparátu;
 • Sedavá práca;
 • Zranenie, kedy bola záťaž na chrbte hysterická.

Pri skolióze veľmi bolí chrbát medzi lopatkami, chrbtica sa začína kriviť. Počiatočná fáza je takmer nepostrehnuteľná, ale ak choroba postupuje, potom je skrútenie stavcov jasne viditeľné. Chrbát s touto chorobou sa rýchlo unaví, počas vizuálneho vyšetrenia sú ramená pacienta na rôznych úrovniach.

Bolesť je lokalizovaná medzi lopatkami v chrbte a je daná za hrudnou kosťou. Podľa povahy bolesti je konštantná, ako bolesti, ale ak dôjde k fyzickému preťaženiu, bolesť bude silná, ostrá.

Liečba choroby je dlhá. Skolióza sa koriguje natiahnutím stavcov pomocou špeciálneho korzetu, ktorý sa nosí na chrbte. Lekár predpisuje masáž a cvičebnú terapiu. Analgetiká a protizápalová liečba pomôžu znížiť bolesť chrbta medzi lopatkami.

skolióza ako príčina bolesti chrbta v oblasti lopatiek

S osteochondrózou

Teraz sa osteochondróza nachádza aj u detí, ktoré nedosiahli pubertu. A nedávno sa myslelo, že ide o chorobu staršej osoby.

V každom prípade je príčinou osteochondrózy - nečinnosť. Existuje kĺbová zmena v chrbtici, konkrétne dystrofia. V tomto procese začína zápal a nervy miechového disku sú zovreté. Preto bolí chrbát v oblasti lopatiek s osteochondrózou.

Bolesti sú pociťované od prírody - bolesť, pri kýchaní, keď sa prudko postavíte alebo pri kašli, sú veľmi silné.

Pacienti sú imobilizovaní, sťažené dýchanie, slabosť horných končatín, necitlivosť a neschopnosť s nimi pohybovať. Pri osteochondróze budú predpisovať intramuskulárne, perorálne protizápalové látky, ako aj rušivé masti, analgetiká, špeciálne cvičenia na zahriatie chorej oblasti. Na prevenciu chorôb - aktivita a šport.

Prejavy interkostálnej neuralgie

Príčinou interkostálnej neuralgie je výskyt tlaku na korene nervov hrudnej oblasti. Vinníkmi tohto stavu sú zranenia, infekčné choroby, osteochondróza a namáhanie chrbta. Pri neuralgii bolí chrbtica medzi lopatkami zriedkavo, často bolí jedna strana hrudnej kosti medzi rebrami, no v niektorých prípadoch môže bolieť v lopatkách a kňučať. Symptóm bolesti sa zintenzívni, ak stlačíte ruky na hrudnú kosť.

Liečba bude: fyzioterapia, akupunktúra, vitamíny skupiny B, sú schopné obnoviť nervové štruktúry. Ak sa ochorenie zhorší, potom nasadia novokainovú blokádu, predpíšu sedatíva a rušivé masti.

Prejavy svalovej myozitídy

Myozitída sa objavuje s prechladnutím, prepätím chrbtových svalov, zraneniami, hypotermiou. Zápalový proces svalov sa vyskytuje v akútnom období a chronicky. Chrbát môže bolieť v rôznych partiách a v chrbtici medzi lopatkami, bolieť môže aj kríž. Bolesti sú bolestivého charakteru, pri akomkoľvek pohybe sa zintenzívňujú. Čo robiť s myozitídou? Pomáhajú masti proti bolesti a hrejivé masti.

Prejavy spondylartrózy

Prejavom je choroba podobná osteochondróze, kde bolesť v chrbtici medzi lopatkami je chronická, so záťažou na chrbte sa zintenzívňuje. Taktiež lopatky bolia viac, keď sa ochorenie zhorší. Charakteristickým znakom spondyloartrózy bude chrupavková deštrukcia stavcov, kde je chrupavka nahradená kosťou. Pri diagnostike sa tieto zmeny pozorujú na RTG alebo MRI a ak vyšetríme postihnutý stavec, tak sa na ňom nájdu kostné výbežky.

Liečba je predpísaná komplexne. Po prvé, bolesť sa zmierni - môžu to byť analgetiká, nesteroidné lieky, novokainové blokády.

Predpísaná je magnetoterapia a elektroforéza, laser, prúdy. Na toto ochorenie existuje veľa fyzioterapeutických procedúr, preto túto voľbu necháme na lekára. Trakcia je trakčná terapia. Oblasti, kde dochádza k zápalu, sú zasiahnuté prúdom, v dôsledku čoho sa zmierňujú kŕče, vytvára sa endorfín, ktorý slúži ako analgetikum. Masáž chrbta uvoľňuje, odstraňuje bolesť.

rady lekára pri bolestiach chrbta v oblasti lopatiek

Špeciálna masáž je indikovaná pri ochoreniach, ktoré sú spojené s chrbticou, ale nemožno ju použiť počas exacerbácií, potom je akýkoľvek účinok na stavce kontraindikovaný. Rovnaké pravidlo platí pre akupunktúru.

Hlavnou metódou liečby a prevencie chorôb chrbtice budú fyzioterapeutické cvičenia - cvičebná terapia, cvičenia na hrazde, konkrétne ťahové cvičenia. Plávanie sa veľmi osvedčilo, takže by bolo fajn ísť do bazéna. Všetky tieto metódy musia byť pod vedením skúsených odborníkov, potom budú výhody pravdepodobné.

Bolesť vo vnútorných orgánoch

Ak sú bolesti medzi lopatkami v chrbte, vôbec to neznamená, že príčina spočíva v chrbtici. Všetky patológie orgánov, ktoré sa nachádzajú v mediastíne, majú príznaky, pri ktorých je bolesť v oblasti lopatiek. Chybné procesy v srdcovom orgáne, nástup infarktu myokardu, angina pectoris spôsobujú bolesť pod lopatkou. Akútny záchvat je sprevádzaný poklesom krvného tlaku. Určite zavolajte sanitku.

Charakteristické bolesti pre tieto stavy sú akútne, ale ich trvanie je asi 5 minút. Bolesť sa zmierňuje užívaním nitroglycerínu.

Pri vredoch a pankreatitíde bolí chrbát aj v oblasti lopatiek, ale pri týchto ochoreniach môže byť bolesť stále lokalizovaná v žalúdku, epigastrickej oblasti a vyskytujú sa dyspeptické poruchy, takže musíte pozorne počúvať charakter svojich pocitov a snažte sa odlíšiť všetky príznaky.

Ak bolí chrbát v oblasti lopatiek a je kašeľ, je možné, že ide o patologické zmeny v dýchacom systéme - zápal pľúc. Pri ochoreniach dýchacích ciest teplota stúpa, bolesť medzi lopatkami bude silnejšia pri hlbokom nádychu. Každá osoba, ktorá mala chrípku alebo akútne respiračné infekcie, môže ochorieť na zápal pohrudnice, zápal pľúc. Ak počas bolesti nie je žiadna teplota, nie sú sprevádzané kardiovaskulárnymi prejavmi, kašľom a dyspeptickými poruchami.

Ako zmierniť bolesť

Pred príchodom lekára sa môžete pokúsiť zmierniť svoj stav sami. Na zmiernenie bolesti môžete urobiť samomasáž a špeciálne cvičenia:

 1. Položíme prsty na ramená a začneme otáčať lakte;
 2. Zdvihnite ruky a zatvorte dlane nad hlavou. Hlavu dole. Krútenie tela na pravú a ľavú stranu;
 3. Posaďte sa na stoličku, znížte hlavu tak, aby sa brada dotýkala hrudníka, položte prsty na zadnú časť hlavy. Pomaly zatlačte ruky na zadnú časť hlavy. Ak dôjde k silnej bolesti, cvičenie sa zastaví;
 4. Pomalé otáčanie hlavy - na stranu, späť, na stranu, dopredu;
 5. Po odhodení dozadu pravú ruku za hlavu, v sede pomaly nakláňajte na ľavú stranu. Vymeňte ruky a nakloňte sa opačným smerom.

Je potrebné pripomenúť, že počas akútnej formy akejkoľvek choroby je masáž kontraindikovaná. Ruky zovreté v päsť, palec vystrčený. Začnite od spodnej časti chrbta, krúživými pohybmi päste po pokožke idú nahor. Druhým a tretím prstom môžete robiť pohyby, kruhové hladenie chrbtice. Je dôležité nevyvíjať tlak na miesto, kde je lokalizovaná bolesť. Ak sa počas masážnych pohybov bolesť len zintenzívni, postup by sa mal zastaviť.

Domáce prostriedky na úľavu od bolesti zahŕňajú aplikáciu mastí a gélov. Je potrebné mať na pamäti, že všetky tieto činnosti slúžia len na zníženie bolesti, ale nie na liečbu. Skutočnú terapiu by mal predpisovať lekár, takže ak dôjde k dočasnému zlepšeniu, neznamená to, že choroba ustúpila. Okamžite navštívte lekára a buďte zdraví.