Artróza bedrového kĺbu

koxartróza(artróza bedrového kĺbu) je typ deformujúcej sa artrózy kĺbov, čo je chronické nezápalové ochorenie, ktoré postihuje bedrové kĺby (jeden alebo oba súčasne). Toto ochorenie má degeneratívno-dystrofický charakter. To znamená, že chrupavka, ktorá tvorí bedrový kĺb, prechádza degeneratívnymi zmenami, pričom sa menia aj povrchy kostí. Ďalej sa tvoria kostné výrastky (osteofyty), kĺb sa deformuje, zmenšuje sa objem pohybu v postihnutom kĺbe, sú extrémne bolestivé a nepríjemné.

Bedrový kĺb je jedným z najväčších kĺbov v našom tele. Práve vďaka nemu sa v ľudskom tele plní veľmi dôležitá motorická funkcia a je zodpovedný aj za to, aby sa naše telo dokázalo hýbať. Ak ochorie bedrový kĺb, potom to ovplyvňuje celé telo ako celok a bráni človeku pokojne žiť, chodiť, nehovoriac o športovaní. Veľmi často vidíme starších ľudí, ktorí sú kvôli chorobe bedrového kĺbu nútení spoliehať sa na palicu.

artróza bedrového kĺbu

Napriek tomu, že bedrový kĺb je mimoriadne masívny a pevný, zároveň je dosť zraniteľný, najmä časom. Bolestivosť bedrových kĺbov výrazne znižuje kvalitu ľudského života.

koxartróza (artróza bedrového kĺbu)sa pevne radí na druhé miesto medzi artrózami kĺbov z hľadiska frekvencie diagnostikovaných prípadov po gonartróze (artróza kolenného kĺbu).

Klasifikácia koxartrózy (artróza bedrového kĺbu)

To sa stávakoxartrózaprimárne aj sekundárne.

 • Príčinou primárnej koxartrózy je najmä nevyhnutné opotrebovanie bedrových kĺbov v priebehu života a postihuje väčšinou ľudí po 40. roku života.
 • Príčinou sekundárnej koxartrózy bývajú tieto ochorenia: vrodená dislokácia stehennej kosti, nekrotické útvary bedrovej kosti v oblasti jej hlavice, Petrova choroba, traumatizácia skoršieho bedrového kĺbu, zápalové ochorenia bedrového kĺbu. V čomartróza bedrového kĺbumôže ovplyvniť buď jeden kĺb samostatne, alebo oba.

Existuje niekoľko typov koxartrózy:

 • Dysplastická (je vrodená patológia a je charakterizovaná nedostatočným rozvojom kĺbu).
 • Involutívna (typická pre ľudí staršej vekovej kategórie a je spojená so zmenami súvisiacimi s vekom).
 • Postinfekčná (predchádzala jej hnisavá alebo hnisavo-alergická, reumatoidná artritída).
 • Ochorenie v dôsledku Petersovej choroby (vývoj osteochondropatie v hlave stehennej kosti).
 • koxartrózav dôsledku traumy (zlomeniny krku a hlavy kosti (femorálna)).
 • Koxartróza v dôsledku metabolických porúch (metabolizmus).
 • Dishormonálne (dlhodobé užívanie glukokortikosteroidov, antidepresív).
 • Idiopatické (ktorého príčinu nebolo možné zistiť).

Symptómy koxartrózy (artróza bedrového kĺbu)

Aby bolo možné správne opísať príznaky koxartrózy, je potrebné súčasne zvážiť štádiá ochorenia, pretože symptomatológia závisí od štádia ochorenia.

Štádiá koxartrózy (artróza bedrového kĺbu)

Celkovo existujú tri štádiá koxartrózy (artróza bedrového kĺbu):

 • 1. štádium koxartrózy. Ide o počiatočné štádium ochorenia, v ktorom sú príznaky ešte mierne. Kĺb v tomto štádiu veľmi nebolí a bolestivosť sa objavuje až po fyzickej námahe, ako je zdvíhanie ťažkých predmetov alebo jogging, turistika na veľké vzdialenosti. Potom, čo človek odpočíva, bolesť zmizne. U pacienta sa môže vyvinúť aj krívanie, ak napríklad prejde pešo viac ako dva kilometre. Zvyšuje bolestivosť pri chôdzi po schodoch. Motorický objem kĺbu mierne klesá alebo je zachovaný. Röntgenové vyšetrenie môže ukázať len malé zmeny v kostných štruktúrach.
 • 2. štádium koxartrózy. Táto fáza sa vyvíja pri absencii liečby prvej fázy. K vyššie uvedeným príznakom sa pridáva špecifická trhlina (chrumkavosť) v kĺbe. Bolestivosť sa stáva intenzívnejšou a začína vyžarovať do oblasti slabín a môže sa rozšíriť aj do stehna a kolena. V tomto štádiu môžu nielen silné, ale aj akékoľvek pohyby spôsobiť príznaky bolesti, dokonca aj mierne zaťaženie bedrového kĺbu. Dokonca aj vstávanie z postele alebo otáčanie trupu môže spôsobiť bolesť. V periartikulárnych svaloch je napätie, ktoré neprechádza ani v noci, preto sa pacienti často sťažujú, že v noci bolí stehno. Človek môže začať krívať aj po menších prechádzkach (do 500 metrov). V tomto štádiu už choroba núti človeka spoliehať sa pri chôdzi na palicu. Obmedzenie pohybov v kĺbe sa stáva výraznejším. Podľa výsledkov röntgenovej diagnostiky sa určujú vznikajúce osteofyty.
 • 3. štádium koxartrózy. Konečné štádium choroby. V tomto štádiu sa bolesť stáva trvalou a trápi pacienta. Akýkoľvek pohyb, dokonca aj ten najslabší, niekoľkokrát zvyšuje symptómy bolesti. V tomto štádiu je bedrový kĺb úplne imobilizovaný. Svalová hmota na stehne a zadku je znížená v dôsledku svalovej dystrofie, ktorá je veľmi nápadná. Charakteristická je nemožnosť priameho státia pacienta, pričom telo bude vychýlené. Akákoľvek artróza vedie k vytvoreniu kontraktúry (poloha flexia), v tomto prípade sa kontraktúra vytvára aj v dôsledku toho, že svalové vlákna sú v neustálom napätí, zatiaľ čo noha na strane lézie sa skracuje. V dôsledku znehybnenia bedrového kĺbu prestáva celá noha plniť svoju motorickú funkciu, čo má veľmi negatívny vplyv a vedie k ich osteochondrotickej lézii. Okrem toho trpí aj chrbtica, v sakrálnej oblasti sú pocity nepohodlia a bolesti.

Príčiny koxartrózy (artróza bedrového kĺbu)

Hlavné príčiny koxartrózy:

 • Zmeny súvisiace s vekom v kĺbe. Typické pre starších ľudí. Bedrový kĺb sa časom opotrebuje, časom prestáva plniť svoje funkcie, „vysychá", čo vedie k zníženiu jeho funkcie tlmenia nárazov a trenia kostí, ktoré tvoria kĺb o seba.
 • Poranenie bedrového kĺbu. Najčastejším zranením u ľudí tejto vekovej skupiny je zlomenina krčka stehennej kosti, ktorá pri absencii náležitej liečby ohrozuje invaliditu. Kĺb môže byť zranený v akomkoľvek veku, ale starší ľudia trpia častejšie.
 • Narušený metabolizmus. To je typické pre ľudí s anamnézou metabolických porúch a chorôb spojených s poruchou metabolizmu.
 • Porušenie hormonálneho stavu. Charakteristická je skôr pre ženy, najmä tie, ktoré dlhodobo užívajú antidepresíva a glukokortikosteroidy.
 • Dedičné anomálie vo vývoji muskuloskeletálneho systému, ako aj vrodené anomálie. Bohužiaľ, v súčasnosti sa rodí pomerne veľký počet detí s vrodenými patológiami pohybového a nervového systému. Čo sa týka anomálií vo vývoji bedrového kĺbu, možno sem zaradiť jeho dyspláziu, pri ktorej sa nevyvinú viaceré štruktúry kĺbu.
 • Systémová artritída. Poškodenie viacerých kĺbov môže viesť aj k poškodeniu bedrového kĺbu. V tomto prípade bude jedným z hlavných rizikových faktorov prítomnosť zápalového procesu.
 • Reumatické stavy a chronická artritída. To všetko môže tiež viesť k vzniku bolesti v bedrovom kĺbe. Takéto ochorenia, ktoré spôsobujú bolesť v študovanom kĺbe, zahŕňajú: reumatizmus; reumatoidná artritída; spondyloartropatia; juvenilná reumatoidná artritída.
 • Porážka osteochondrózy. Osteochondróza chrbtice je pomerne časté a závažné ochorenie, ktoré okrem chrbtice môže „znefunkčniť" aj iné štruktúry nášho tela, najmä bedrový kĺb.
 • Svaly a väzy kĺbu. Poškodenie týchto štruktúr môže byť aj dôsledkom degeneratívnych a dystrofických procesov v bedrovom kĺbe.
 • Infekčné lézie samotného kĺbu aj stehennej kosti. Takéto lézie sú veľmi vážne, pretože vedú k vážnym následkom a niekedy sa ťažko liečia. Môže sa vyskytnúť osteomyelitída, ktorá jednoducho "požiera" alebo "rozpúšťa" kostné tkanivo. Môžu sa vyskytnúť aj tuberkulózne lézie a častejšie sa takáto lokalizácia vyskytuje u detí v predpubertálnom období. Absces v panvovej oblasti, ktorý je častejšie dôsledkom neliečeného alebo zle liečeného infekčného procesu, napríklad pri apendicitíde, zápalových procesoch, najmä pokiaľ ide o pohlavné orgány žien (ochorenie vaječníkov), rozvoj abscesu v oblasti ischiorektálneho prehĺbenia, čo vedie k zhoršenej chôdzi (výskyt krívania). Vo väčšine prípadov sú bolestivosť a krívanie výsledkom kompresie alebo poškodenia blízkych nervov (ischiatických alebo obturátorov).
 • Novotvary malígnej povahy. Zriedkavo postihujú zhubné novotvary bedrový kĺb a kosti, ktoré ho obklopujú, pretože častejšie sú príčinou ochorenia metastázy z iných malígnych oblastí, napríklad s rakovinou prsníka alebo pľúc.
 • Zúženie lúmenu aorty a iliakálnych artérií (ich stenóza a oklúzia). Kĺb zároveň dostáva čoraz menej živín potrebných pre normálne fungovanie, čo vedie k jeho degenerácii.

Riziková skupina pre koxartrózu (artróza bedrového kĺbu)

Hlavná riziková skupina môže zahŕňať tieto kategórie ľudí a škodlivé faktory:

 • Starší ľudia. Toto ochorenie je typické pre starších ľudí, starších ľudí, pretože sa vyskytujú degeneratívne procesy, ktoré sa vyskytujú práve v tomto vekovom období.
 • Žena. Podľa štatistík sú ženy náchylnejšie na problémy s bedrovými kĺbmi.
 • Ľudia s nadváhou alebo obezitou.
 • Predchádzajúca trauma jedného alebo oboch bedrových kĺbov.
 • Dedičná predispozícia k tomuto druhu chorôb a vrodené anomálie vo vývoji bedrového kĺbu.
 • Prítomnosť v minulosti infekčných lézií, ako sú abscesy, aseptická nekróza hlavy bedrovej kosti, osteomyelitída atď.
 • Ťažká fyzická práca.
 • Letní obyvatelia, ktorí majú extrémne vysoké riziko vzniku koxartrózy.

Prevencia koxartrózy (artróza bedrového kĺbu)

Hlavné opatrenia na prevenciu koxartrózy sú nasledovné:

 • Dávkovaná fyzická aktivita. Je dôležité robiť gymnastiku a miesiť kĺb, aby sa zabránilo rozvoju patologických procesov v ňom a jeho pomalšiemu starnutiu. To pomôže nielen zlepšiť stav bedrového kĺbu, ale aj celého tela.
 • Ak existujú metabolické poruchy, mali by byť opravené. Ak to chcete urobiť, mali by ste kontaktovať špecialistu.
 • Sledujte svoju váhu. Nezabudnite, že bedrový kĺb už nesie veľkú záťaž, takmer celé telo, takže by ste do neho nemali zasahovať, aby plnil svoje funkcie. Navyše veľká váha bude vyvíjať taký tlak na kĺby, že postupne skolabujú. Ľudia s nadváhou sú tiež náchylní na metabolické poruchy.
 • Vyhýbajte sa prudkým obratom tela, najmä ak nie ste rozcvičení a nepripravení, predídete tak poraneniu hlavy a krčka stehennej kosti.
 • Lepšie je, samozrejme, vybrať si šport, pri ktorom sú najmenej nebezpečné poranenia kĺbov, ako je plávanie alebo joga, najmä ak existujú dedičné predispozície alebo vývojové anomálie.
 • Predispozícia k ochoreniam kĺbov vyžaduje starostlivé zaobchádzanie s nimi, ako aj pravidelné návštevy lekára, aby ste nezmeškali možný vývoj ochorenia alebo iného patologického procesu v kĺbe.
 • Ak je u dieťaťa diagnostikovaná dysplázia bedrového kĺbu, treba ju liečiť, a to okamžite! Je lepšie nechať dieťa v ranom veku na pár týždňov znehybniť, ako celý život trpieť.
 • Včasná liečba infekčných ochorení, najmä tých, ktoré hrozia rozšírením do bedrového kĺbu.

Diagnóza koxartrózy (artróza bedrového kĺbu)

Pri diagnostike koxartrózy je veľmi dôležité nájsť príčinu, ktorá ju spôsobila. Koniec koncov, ako sme už diskutovali vyššie, existuje veľa dôvodov, sú rôznorodé aliečba koxartrózy, respektíve sa bude radikálne líšiť. Niekedy to nie je také jednoduché a niekedy to nie je možné vôbec. Dôraz sa kladie na štúdium prejavov ochorenia a výber vhodnej liečby.

V prvom rade je pacient starostlivo vypočutý lekárom, podrobne študuje sťažnosti, príčiny ochorenia, dedičnú záťaž, prítomnosť zranení atď. Je veľmi dôležité mať sťažnosti opísané vyššie a ako dlho boli pozorované u pacienta.

Po rozhovore lekár osobne vyšetrí postihnuté miesto na prítomnosť zápalových zmien, trofiku, deformity, skrátenie končatín, asymetrie a pod. A deti môžu mať príznak "kliknutia".

Dôležitým bodom sú doplnkové vyšetrovacie metódy – počítačová a magnetická rezonancia, ultrazvukové a röntgenové vyšetrenie, pretože pomôžu pri stanovení konečnej diagnózy. V diferenciálnej diagnostike koxartrózy z iných ochorení bedrového kĺbu je táto položka mimoriadne dôležitá.